March 19-22, 2009    
 
 

 

Download East Campus map PDF

Presenter Schedule (subject to change)

Jump to Medical/Science download presenter list pdf download presenter list doc download presenter schedule pdf download presenter schedule doc

Friday 9:00-10:30

East Duke204B

East Union Upper East Side

Ark Studio

Nelson Studio

Crowell Studio

  Panel Session I Chair,
Lauren Minsky
Panel Session II, Chair
Sam Moon
Workshop I   Workshop II  

9:00

Richenel Ansano

Workshop, “Ròndu Habrí: A Format for Cultural Healing”

Natalie Greer

Paper, “Energetic Ecology as an Emerging Discipline”

Keval Khalsa

Workshop: “Kundalini Yoga - The Yoga of Awareness”

 

Porangui

Workshop, “Healing through Vibration, Rhythm & Creativity”

 

9:30

Laura Biagi

Paper, “Spider Dreams: The Healing Ritual of Apulian Tarantella”

 Ruth S. Day

Lecture-Demonstration, "Memory for Movement: The Mind of the Dancer"

 

 

 

 

10:00

Kimerer LaMothe

Paper: “What Can Bodies Know?”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Friday 11:00-12:30

East Duke 204B

East Union Upper East Side

Ark Studio

Nelson Studio

Crowell Studio

  Panel Session III Chair,
Pika Ghosh
Panel Session IV Chair,
Ruth Day
Workshop III   Workshop IV  

11:00

Michael Sakamoto

Paper, “Killing the Buddha: Exploring a Zen and Butoh-based Model for Contemplative Movement Training and Ritual Performance”

Ken Wilson

Paper, “Medicine's Missing Dimension”

Vincent Mantsoe

“Dance Masterclass”

 

Larry Burk

Workshop, "A Century of Cultural Mind Control and Mass Hypnosis: Waking Up from the Trance"

 

11:30

Dianna Bell

Paper, “Prayer, Social Order, and Communitas”

Joy Javits

Paper, “Arts at the Patient's Bedside”

 

 

 

 

12:00

Heike Gaessler

Paper: “The Arts and Qigong: sustainable concepts to enhance artists’ creativity”

Joseph Sobol

Paper: “The Cancer Journey as the Rite of Passage”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Friday 2:00-3:30

East Duke 204B

East Union Upper East Side

Ark Studio

Nelson Studio

Crowell Studio

  Panel Session V, Chair
Matthew Cook
Panel Session VI, Chair Larry Burk Workshop V   Workshop VI  

2:00

Victor Jeffreys/ Lauren Matic

Joint Paper: “Catching the Spirit”

Deb Quevedo

Paper “Psychospiritual Integration of an Ayahuasca Retreat Experience”

Maryphyllis Horn

Workshop, “HUNA, Hawaiian Shamanism”

 

Mary Lee Sanders

Paper / lecture-demonstration, “Invisible Ancestors Walk With(in) Us”

 

 

2:30

Stefan Fiol

Paper “Restoring the Balance:  The Integration of Human and Spirit Beings in Possession Ceremonies of the Central Himalayas”

Larry Burk

Paper: "Ayahuasca Healing Journey in Brazil"

 

 

 

 

3:00

 

Dimitri Mugianis

Paper “From the Streets to the Bush: Addiction and Rebirth”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Friday 4:00-5:30

East Duke 204B

East Union Upper East Side

Ark Studio

Nelson Studio

Crowell Studio

  Panel Session VII
Chair, James Pearce
Roundtable Panel Session VIII Chair, Larry Burk Workshop VII      

4:00

Tom Hecht

Paper, “Stretching the Body and Strengthening the Soul:  Emotional Intelligence and Spiritual Activism in Dance Training and Education”

Larry Burk

Panel, "Waking up from the Cultural Trance of Fear: Understanding the importance of the control of information and psychedelics"

Jill Green

Workshop, “Kinetic Awareness:  A Bodymind Health Practice”

Jenny Chafe

Workshop - "Awareness, Grounding, and Breath: Foundations of Embodiment for Troubled Times"

 

Carol Geisler and Mari Ann Graham

Paper: “Mindbodyspirit Re-Search: An Integrative Approach"

 

4:30

Katya Wesolowski

Paper: “Dance, Spirit Possession, and Phenomenological Ethnography in the Work of Maya Deren”

 

 

 

 

 

5:00

Monique Singh

Paper “Embodying spiritual experience” through contemporary dance”

Deb Quevedo

Panel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Saturday 9-10:30

East Duke 204B (seats 70)

Richard White Hall

Ark Studio

Crowell Studio

Nelson Studio

East Duke 209 (seats 51)

  Panel Session IX Chair,
Leonard Cruz
Panel Session X Chair,
Marzanna Poplawska
Workshop VIII Workshop IX Workshop X  

9:00

Catherine Kmita

Paper “The Inner Mongolian Dance Andai as Dance Therapy”

JoAnn Simmons

Paper: “Finding Beauty, a Photographer’s discovery”

Ava Vinesett

Workshop, “Adura, a prescription for Healing”

Patricia Bardi

Workshop“Spacious Embodied Voice”

 

 

9:30

Leonard Cruz

"The Spiral in Southeast Asian Thought/Practice and its use in Dance Improvisation"

Steven Feinberg

Paper: “The Significance of Song”

 

 

 

 

10:00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Saturday 11-12:30

East Duke 204B

Richard White Hall

Ark Studio

Crowell Studio

Nelson Studio

East Duke 209 (seats 51)

  Workshop XI Panel Session XI Chair, Purnima Shah Workshop XII   Workshop XIII Workshop XIV

11:00

Martha Suzanne Patterson

“The Sustainable Human” Interactive Workshop

Jade McCutcheon

Paper: “The Actor as Shaman”

Tonya Omar

Workshop, “Awakening the power within by restructuring our thinking”

 

Wendy Crumpler

“Embodied Creativity Playshop: Nia and Writing”

Bonnie Eckard & Maria Porter

Workshop, “The Space Inside: A work demonstration of a performance exploring importance of integration of mind, body, and spirit at the end of life”

11:30

 

Anthony Perman

Paper: “Awakening Spirits: The Ontology of Spirit, Self, and Society in Ndau Spirit Possession Practices in Zimbabwe”

 

 

 

 

12:00

 

Claudia Oliveira

Paper: “The Performer as a Xaman: Metaphors and its Representations”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Saturday 2-3:30

East Duke 204B

Richard White Hall

Ark Studio

Crowell Studio

Nelson Studio

East Duke 209 (seats 51)

    Panel Session XII Chair, Barbara Dickinson Workshop XV Workshop XVI Workshop XVII  

2:00

 

Ursula Payne

Paper: “Invisible Dialogues: Experiencing Transcendence in Dance Performance”

Leonard Cruz

Workshop, “Improvisation in the Classroom and the Integration of Laban Movement Analysis As a Creative Connection in Taking Risks”

Diane Wawrejko

Workshop, “Piercing the Veil:  Nagrin's 'Heart/Mind' Approach to Improvisation and Choreography”

Sarah Arnett

Workshop, “Moving Grief Through Physical Storytelling”

 

2:30

 

Barbara Sellers Young

"Dance, Consciousness and Performance"

 

 

 

 

3:00

 

Sarah Carlson

Paper: “Of Ecstasy and Performance:  The Integrative Power of Movement”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Saturday 4-5:30

East Duke 204B

Richard White Hall

Ark Studio

Crowell Studio

Nelson Studio

East Duke 209 (seats 51)

    Roundtable Panel Session XIII Chair, Richenel Ansano Workshop XVIII Workshop XIX    

4:00

 

Richenel Ansano  discussion Panel

Janice Geller

Workshop, “The Practice of Embodiment”

Shin-Ying Yeung

“Becoming Vessels with Breath and Prana”

 

 

4:30

 

Karen Ziegler panel

 

 

 

 

5:00

 

Porangui panel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sunday 9:30-11:00

East Duke 204B (seats 70)

East Duke 209 (seats 51)

East Duke 108 (seats 40)

Ark Studio

Crowell Studio

Nelson Studio

    Workshop XX Workshop XXI Workshop XXII Workshop XXIII Workshop XXIV

9:30

 

Tarnie Fulloon

“Healing Your Pain – Physically, Mentally, Emotionally, Spiritually”

Laura Dunham

“Co-Creative Writing for 2012”

 

Martha Eddy

Workshop, (lecture and participatory), “Embodied Creativity”

Louis Gervais

Workshop, “The Spiritual Practice of Contact Improvisation”

10:00

 

 

 

 

 

 

10:30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sunday 11:00-12:30

Ark Studio

 

 

 

 

 

 

Closing Ceremony – Bantaba (community celebration) led by Baba Chuck Davis